NAİL ÇİLER’DEN İŞSİZLİK SORUSU

8 Haziran 2024 Saat: 15:25
NAİL ÇİLER’DEN İŞSİZLİK SORUSU
CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler soru önergesiyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Işıkhan’a ülkemizdeki işsizlik sorununu sordu.

CHP’li Çiler önergesinde, “Ülkemizde kronikleşmiş bir işsizlik sorunu bulunmaktadır. İstihdamın artması için uygulanan politikaların yeterli olmadığı açıktır. 10 Mart 2024 tarihinde açıklanan işgücü istatistiklerine göre istihdam edilenlerin sayısı 32 milyon 252 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 49 olmuştur” dedi

 

3 Milyondan Fazla İşsiz

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bili ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına yönelttiği soru önergesinde işsizlik sorunun kronikleştiğine vurgu yaptı. 3  milyondan fazla vatandaşımızın işsizlikle mücadele ettiğinin altını çizen Çiler, işsizlikle mücadele politikalarını sordu. Çiler, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerine göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 30 bin kişi artarak 3 milyon 105 bin kişi olmuştur” dedi.

 

CHP’li Çiler’in önergesinde yer verdiği sorular şu şekilde;

1-      Kocaeli ilimizde işsiz vatandaş sayımız kaçtır? Cinsiyete ve yaş gruplarına göre dağılımı nasıldır?

2-      Kocaeli ilinde istihdamı arttırmak için alınan önlemler ve yapılan yatırımlar nelerdir?

3-      Kocaeli ilinde son 5 yılda İŞKUR’a başvurmasına rağmen işe başlayamayan işsiz sayısı kaçtır? Cinsiyet ve yaş dağılımı nasıldır?

4-      Kocaeli ilinde 2023 yılında İşsizlik Fonu’ndan yararlanan kişi sayısı kaçtır?

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız