Türkiye Tarihinin En Zor Virajına Girdi

10 Temmuz 2024 Saat: 12:49
Türkiye Tarihinin En Zor Virajına Girdi
Konut Fiyatları 2 kat artacak

Gebze Ticaret Odası Komite üyesi ve Kurumsal Office Gayrimenkul firmasının sahibi Özcan Geçal

‘’Türkiye Tarihinin ekonomik olarak en son virajına girdi, Temmuz 2024 ile Temmuz 2025 arasındaki 12 aylık süreç hemen hemen bütün sektörler için tehlike canlarının çaldığı bir dönem olacaktır.’’ Dedi.

Konut Fiyatları 2 kat artacak

Özcan Geçal, Yaptığı yazılı açıklamada, Mevduat faizlerinin %50 oranında Eylül  - Ekim ayına kadar devam etmesini ön görüyüm, Diğer yandan dövizin anlamsız şekilde yükselmesi ile birçok tüketim ürünlerine zamlar yapılmakta, bu da şu anlama geliyor. Önümüzdeki 4 aylık süreçte nakit’e ulaşmak neredeyse imkânız hala gelecektir.

Devam eden yüksek mevduat faizleri ile bankalar ağzına kadar para ile doldu. Kredi faiz oranlarının %70 bantlarında olması, birçok gerçek yâda tüzel kişiyi korkutmaktadır. Önümüzdeki 4 aylık sürecin bitimi ile mevduat faizlerinin düşmesi, süreç sonunda kerdi faizlerinin düşmesi anlamına gelecektir.

Ancak o süreçte, birçok menkul yâda gayrimenkul %60  - 70 oranlarında fiyatları artacak.

Yani net olarak şunu söyleyebilirim ki, imkânı olan ihtiyacı olduğu konutları mutlaka bu süreçte alsınlar.

Bu gün, 2.5 milyon değerinde olan 2+1 daire Kasım- Aralık ayından sonra 5. Milyon bandında alıcısını bulacaktır.

Kendi köylerinizi kurun.

Özelikle metropol şehirlerden ev alma imkanı olmayanlara önerim, kendi köylerini kurmaları.

Fazla Değil 10 kişi,20 Kişi, 30 kişi Bir Araya Gelin. Yükseklerden Dağlardan Toprak Analizi Yaptırın.

Tek tip, Çok büyük olmayan Minimize evlerinizi yapın. Tarım ve Hayvancılık yapın, kendi kendine yetecek kadar..

Bakın ABD de Evsiz Emekliler diye bir terim var.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce ABD de onca yıl çalışıp ev alamayan binlerce emekli, şimdi karın tokluğuna,   hazır yemek restaurantlarinda karnını doyurup, sıcak bir yerde koltuklarda uyuyarak sabahlıyorlar Çünkü ABD 10 yıl önce konut sıkıntısını yaşamıştı ve düzlüğü çıkamadı.

Şimdi Türkiye yaşanan küresel ve yerel Ekonomik darlık ve enflasyonu karşısında yok olan alım gücü ile evsiz çalışanlar evsiz emekliler doğuracak. İddia ediyorum, bu gün işe başlayan bir işçi, bir memur, Türkiye'de özellikle şehir merkezlerinde ev alması imkansız, ve bu şartlar asla düzelmeyecek.

Size tavsiyem şehir merkezlerine 1-2 saat uzaklıktaki köylerden, imkânlar doğrultusunda bir araya gelin ve arazi alın. Kendi Köylerinizi en kötü 50 yıllık mastır planlar eşliğinde uzman kişilerin desteği ile kurun..Yeni bir dünya kuruluyor, Toprağa yatırım yapmaktan korkmayın, Baktığımızda, Elon Musk, Bill Gates binalarını satıp toprak alıyorlar. Dedi

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız