Önemli olan 100. Yılı anlayabilmek

29 Ekim 2023 Saat: 16:03
DUAYEN / Ercan SARIÇAM

Cumhuriyet'in 100. yılını kutlamak ile, 'Cumhuriyetçi'' olmak arasında çok fark var. Zira, ''Atatürkçülük'' neyse, Cumhuriyetçi olmak da odur. Cumhuriyetçiyim deyip Atatürk'e hain olmak, Atatürkçüyüm deyip de, Cumhuriyet'i yok saymak brirbirleriyle örtüşmeyen düşüncelerdir, tezattır.
Maalesef günümüzde halen ki, tam 100 yıl geçmesine karşın Atatürk'ü anlamayanlar, anlayıpta düşmanca davrananlar da yok değil.
Atatürk'ün anlamanın yolu, 100 yıl öncesini iyi okumaktan, öğrenmekten geçer. İşte o zaman Cumhuriyet'in erdemini idrak etmiş oluruz.
Bugün Cumhuriyet'imizin 100. yıl. Kutlu olsun.
Siz bu onuru, '' iş olsun torba dolsun'', '' dostlar pazarda görsün '' diye mi kutluyorsunuz, sosyal medyada paylaşımlar yapıyorsunuz, yoksa kalben hissederek , yaşayarak mı?
Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; o'nun silah arkadaşlarına minnet duyduğunuz için mi kutluyorsunuz? Yoksa babadan oğula geçen bir saltanatı  devirip , halkın hür iradesine pencere açan, devrimleriyle dünyaya örnek olan Atatürk'e karşı kendinizi şükran borçlu mu hissediyorsunuz ?
Bu sorulara samimiyetle cevap verirseniz, Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olup olmadığınızı kendiniz bile öğrenmiş olacaksınız.
Peki siz Cumhuriyetçi misiniz?
Tam bağımsız ve özgür Türkiye'den mi yanasınız?
Kadın hakları ve eşitliğine saygı duyuyor musunuz?
Türkiye'nin milli ve yerli sermaye ile üreten ve dışa bağımlı olmadan tüketen bir ülke olmasını istiyor musunuz?
Ekonomiden sanayiye, milli savunmadan sivil savunmaya , ahlaktan kültüre, dini değerlerden laikliğe , tarımdan ziraate 100 yıl öncesinde yaşamak ister miydiniz?
Şayet erkekseniz, günümüzde kafada fes bacakta şalvar... Kadınsanız , yüzde burka ile gezmek ister miydiniz?
''Demokrası, çoğulculuk, sandık, rey, mühür benim olsun'' mu diyorsunuz?
O halde bugün gurur duymak, onurla haykırmak, elde bayrak Atatürk'ü anlamak günüdür. Çünkü bugün biat kültürünün yerle bir olduğu, ülkemizin yeniden doğduğu o gündür. Emeği geçenlere, bu kutsal mirasi bize bırakanlara ve bugünlere getirenlere şükranlarımızla...
Cumhuriyet'imizin 100. yılı kutlu olsun.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları